Mladí dospelí z Centra pre rodiny s deťmi v Tŕní si uvedomili, že je dôležité premyslieť si, či pár dní pri mori, alebo pár minút radosti pod vianočným stromčekom, stojí za niekoľkoročné zadlženie sa.
O projekte na podporu finančnej gramotnosti Dobrý štart, ktorý sme rozbehli v spolupráci so spoločnosťou Oriflame ešte minulý rok, už čo to viete. Mladým ľuďom z centier pre deti a rodiny, niekdajších detských domovov, sa snažíme priniesť ešte skôr, ako ich budú musieť opustiť, zmysluplné a metodicky prepracované učenie pre život v dospelosti. Celé vzdelávanie je založené na zážitku z rôznych situácií ako z praxe.
Ako také vzdelávanie vyzerá v centrách pre deti a rodiny v Tŕni, Novej Bani, Kremnici a v Trenčíne, si môžete prečítať a pozrieť na videu TU. Dozviete sa, ako deti finančne plánovali výlet do ZOO, nákup na vianočné pečenie, ako vytvárali svoje životopisy či ako si zriadiť účet v banke.
Bankový verzus nebankový sektor
V Centre pre rodiny s deťmi v Tŕní sa v učení finančnej gramotnosti posunuli ešte o kúsok ďalej. Silvia Beňová z centra sa s nimi venovala rizikám úverov v nebankových inštitúciách. To je ťažká téma pre dospelých, nieto pre mladých ľudí. Prostredníctvom dvoch modelových situácií, v ktorých si jeden klient – mladý človek z centra
– vybavil úver v banke a druhý v nebankovej spoločnosti, sa naučili, na akej báze pracujú nebankové subjekty. Vo vzájomnej diskusii potom hľadali rozdiel medzi bankami a nebankovými poskytovateľmi pôžičiek a úverov.
„Zistili, že mnohé takéto spoločnosti nemajú kamenné prevádzky a pracujú cez sprostredkovateľov alebo cez internet. Lákajú ľudí na rýchle, ľahko dostupné finančné prostriedky. Nebankové inštitúcie skôr poskytujú nižšie pôžičky s rýchlejším splatením,“ informovala Silvia Beňová. Uvedomili si, že banky síce poskytujú vyššie úvery s dlhšou dobou splácania, no svojich klientov si viac overujú. Záujemcovia o úver v banke musia spĺňať všetky kritéria, ktoré banka vyžaduje. Banky dôsledne overujú príjem žiadateľa a rátajú s výdavkami na zabezpečenie základného živobytia. Cieľom je, aby úvery boli dostupné len pre tých, ktorí si úver môžu dovoliť splácať.
„Študenti sa zhodli na tom, že ľudia sa dajú veľmi ľahko nalákať na vidinu rýchlych peňazí, no zabúdajú pri tom, že tieto rýchlo nadobudnuté peniaze budú musieť vrátiť s vysokým úrokom a sumu preplatia aj dvojnásobne. Uvedomili si, že je dôležité premyslieť si, či pár dní pri mori, alebo pár minút radosti pod vianočným stromčekom, stojí za niekoľkoročné zadlženie sa,“ povedala Silvia Beňová.
Mladých dospelých téma aj aktivita zaujala a zhodnotili ju za užitočnú a pre nich poučnú. Uznali, že naskočiť do nekonečného kolotoča mesačných splátok je veľmi jednoduché, no vystúpiť z neho dá poriadne zabrať.
Držte im palce, aby mali do života dospelákov dobrý štart. Ďakujeme.