FEST Spojme hlavy: Mladí nám ukázali, že ochrana prírody, slušnosť a demokracia sú pre nich dôležité témy

Festival príležitostí pre mladých ľudí, ktorý sme nazvali FEST Spojme hlavy, sme zorganizovali vo štvrtok 22. júna v Banskej Bystrici v Záhrade, v Centre nezávislej kultúry. Pozvali sme naň základné, stredné školy a, samozrejme, aj verejnosť.

Pre nás v Nadácii pre deti Slovenska bol tento festival zároveň malou oslavou jedného z našich najúspešnejších vzdelávacích programov SPOJME HLAVY, ktorý po troch rokoch oficiálne končí. Program SPOJME HLAVY bol určený pre mladých komunitných lídrov a líderky od 15 do 25 rokov, ktorým záleží na mieste, kde žijú. Venovali sme sa ich osobnému rozvoju, životným zručnostiam, vzťahu k miestnej komunite aj ich vlastným projektom. Absolvovalo ho 42 dievčat a 32 chlapcov z celého Slovenska. Vo svojich projektoch v mestách a v obciach po celom Slovensku sa venovali predovšetkým problematike životného prostredia, kultúre, komunitám, vzdelávaniu aj verejným priestorom.

Viac sa o programe SPOJME HLAVY dozviete tu: http://www.spojmehlavy.sk 

Tri diskusie o dôležitých témach: ochrana prírody, slušnosť a občiansky aktivizmus

Festival sme odštartovali diskusiou s ekologičkou Martinou Paulíkovou (Združenie Slatinka, WWF Slovensko). Jej nosnou témou bola ochrana životného prostredia z pohľadu mladých ľudí. Hostkami a hosťom diskusie boli aktivistky Vanessa Štítnická (Klíma ťa potrebuje, Zelená Bystrica), Linda Zvedelová (VYDRA – vidiecka rozvojová aktivita) a aktivista Riccardo Belloni (Kožare). Linda a Riccardo, okrem iného, úspešne absolvovali náš program SPOJME HLAVY. Obaja sa v rámci svojich komunitných projektov venovali práve téme životného prostredia, Linda v Čiernom Balogu, Riccardo zas v Slanských vrchoch.

Ich 45 minútovú diskusiu si môžete pozrieť priamo v tomto článku, alebo na našom Youtube kanáli TU.

Druhú festivalovú diskusiu viedla naša kolegyňa Diana Burgerová z Nadácie pre deti Slovenska. So svojimi mladými hosťami a hostkami sa rozprávala o tom, ako sa im žije na Slovensku, prečo bojujú za práva menšín, proti dezinformáciám o ruskej vojenskej agresii na Ukrajine, či o tom, prečo sú pre nich aktivizmus a slušnosť v spoločnosti dôležité. Jej hosťami a hostkami boli mladý politický aktivista Števo Čikovský, Mikhail Popov zo združenia HOROVOD, občiansku iniciatívu Za slušné Slovensko zastupovala Veronika Bruncková a poslednou respondentkou bola Viky Ferenčáková z kvír spolku LIGHT*.

Práve Viky je ďalšou z účastníčok nášho vzdelávacieho programu SPOJME HLAVY. Viky pochádza z Levoče, no momentálne žije v Bratislave, kde študuje právo. Jedným z cieľov mládežníckeho združenia LIGHT*, ktorého je sama členkou, je rovnosť a inklúzia pre študentstvo aj zamestnanectvo Univerzity Komenského. Tá spolok LIGHT* zastrešuje. Vytvárať prijímajúce prostredie je v podstate aj cieľom Vikinho komunitného projektu – online kvír knižnice. Tú vytvorila v rámci nášho už toľkokrát spomínaného vzdelávacieho programu SPOJME HLAVY.

Takmer hodinovú diskusiu o aktivizme mladých si môžete pozrieť priamo v tomto článku, alebo na našom Youtube kanáli TU.

Hostkou a hosťami poslednej tretej podnetnej diskusie o občianskom aktivizme a jeho význame v spoločnosti boli ekologička Martina Paulíková zo Združenia Slatinka, Rus Filipp Sedov, ktorý na slovenských proruských pochodoch kričí Sláva Ukrajine! a
Gabriel Tóth, tvorca projektu Elfovia.

Náš riaditeľ Nadácie pre deti Slovenska Ondrej Gallo, ktorý diskusiu viedol, sa ich pýtal napríklad to, koľko trvala záchrana Slatinky pred výstavbou nezmyselnej priehrady, ale zaujímalo ho aj to, ako elfovia Gabriela Tótha pomáhajú firmám a médiám bojovať proti dezinformáciám a trollom na internete. A prečo Filipp Sedov odišiel z Ruska, z krajiny svojho pôvodu na Slovensko, prečo verejne nesúhlasí s Putinovým režimom a čo všetko tým riskuje?

Aj túto, vyše hodinu trvajúcu diskusiu, si môžete pozrieť priamo v tomto článku, alebo ju nájdete na našom Youtube kanáli TU.

Sprievodné programy festivalu v Záhrade, Centre nezávislej kultúry

Sme radi, že v priestoroch Záhrady v Banskej Bystrici nám mladí ľudia zo združenia HOROVOD pripravili tematickú proukrajinskú výstavu umenia ukrajinských, bieloruských, gruzínskych aj ruských a slovenských umelcov, a umelkýň. Mnohí ľudia ich podporili a zakúpili si ich umelecké výrobky — tašky, tričká, obrazy, plagáty, pohľadnice, nálepky či brošne a čelenky do vlasov. Aj vy ich môžete podporiť. Nájdete ich napríklad tu: https://www.facebook.com/horovod.art/

V rámci sprievodného programu festivalu mali vonku v areáli Záhrady v Banskej Bystrici svoj stánok s ponukou dobrovoľníckych aktivít a kvízov aj aktívni ľudia z miestneho Centra dobrovoľníctva (na fotografii vľavo). Ak máte záujem zapojiť sa do života Banskej Bystrice ako dobrovoľník či dobrovoľníčka, no neviete, na koho sa obrátiť, či aké máte možnosti voľby, potom určite navštívte ich web: https://www.centrumdobrovolnictva.sk/.

Okrem Centra dobrovoľníctva sme na FEST Spojme hlavy pozvali aj zástupkyne a zástupcov iniciatívy Klíma ťa potrebuje (na fotografii vpravo). Neustále hľadajú nových aktivistov a aktivistky, ktorým záleží na našom životnom prostredí a zdravej klíme. Ide o skupinu mladých ľudí, ktorí si uvedomujú hrozbu, ktorú klimatická kríza predstavuje pre budúcnosť nášho prežitia na tejto planéte. Pridajte sa k nim: https://klimatapotrebuje.sk/

Aj Linda Zvedelová z VYDRY, Vidieckej rozvojovej aktivity, bola so svojimi priateľmi z tejto organizácii k dispozícií pre tých a tie, ktorí by sa radi pripojili k dobrovoľníckemu tímu v Čiernom Balogu.

Sme nesmierne radi, že návštevníkom a návštevníčkam spríjemnila festivalový čas v banskobystrickej Záhrade aj talentovaná slovenská pesničkárka, skladateľka a speváčka Andrea Loužecká. Určite ju budete poznať pod jej umeleckým menom Andy Lou. Okrem toho sme v priestore Záhrady, vonku aj vnútri, rozmiestnili fotografie a grafiky o projektoch mladých lídrov a líderiek, ktoré sa im za tri roky trvania tohto programu podarilo zrealizovať. Nebolo ich málo, práve naopak — bolo ich takmer 60!

V neposlednom rade sme si pre študentov, študentky a ich učiteľov, ale aj pre verejnosť, pripravili výnimočnú prednášku Ivany Ivanovej z PDCS. Venovala sa v nej výhodám aj nástrahám umelej inteligencie v našich životoch. Sme veľmi radi, že na FEST Spojme hlavy prišla práve Ivana. Dostali sme od nej pár dôležitých a užitočných rád, ako si používaním AI zjednodušiť prácu či napríklad aj vyučovanie. Aby sme si to nenechali len pre seba, PDCS dnes ponúka niekoľko zaujímavých kurzov súvisiacich s umelou inteligencou. Nájdete ich tu: https://www.pdcs.sk/otvorene-kurzy

Karol Končok a Šimon Gajdoš, dvaja úspešní absolventi 3. ročníka programu SPOJME HLAVY, si pre návštevníkov a návštevníčky festivalu pripravili ukážku 3D tlače. Vyrobili postavičku Avengera, vlka či prívesky na kľúče s kombináciou lôg Nadácie pre deti Slovenska a SPOJME HLAVY. Neskôr nám svoj ročníkový projekt predstavili aj v rámci inšpiratívnej prezentácie.

Inšpiratívne prezentácie projektov z celého Slovenska

Z obce Prosné, neďaleko Považskej Bystrice, k nám na FEST Spojme hlavy prišla jedna z aktívnych účastníčok nášho vzdelávacieho programu SPOJME HLAVY. Publiku predstavila svoj projekt. Lucka Kodríková (na fotografii vľavo) vybudovala v obci Prosné priamo pri vstupe na edukačný chodník Zlatý kôň oddychovú zónu pre deti aj pre dospelých. Nájdete tu dendrofón, šmykľavku aj piesok, no predovšetkým altánok, ktorý robí príjemný tieň. Milé postavičky z dreva pre ňu, aj pre pocestných, vytvoril Luckin strýko. Dnes na tomto mieste organizujú rôzne menšie podujatia, predtým nevyužitý priestor sa teda vďaka Lucke pravidelne využíva.

Svoj projekt nám na FESTe Spojme hlavy predstavila aj Rebeca Tomagová (na fotografii vpravo). Je jedným z najaktívnejších mladých dievčat, ktoré sa kedy zapojili do nášho vzdelávacieho programu SPOJME HLAVY. Venuje sa grafickému dizajnu, ručnej výrobe brošní a iných ozdôbok, baví ju marketing a do školského časopisu, ktorý vizuálne upravuje, občas aj píše. So svojimi spolužiakmi a spolužiačkami z bratislavského Gymnázia Juraja Hronca dlho pracovali na novej vizuálnej identite školy. Z programu SPOJME HLAVY, ktorého sa Rebeca zúčastnila, si vytlačili nový školský merch. Ten verejnosti predstavili na školskom festivale s názvom GJH dvor. Podporila ich v tom aj školská Nadácia Novohradská. Cieľ festivalu sa im podarilo naplniť – prišli ho navštíviť aj bývalí žiaci a žiačky školy, dokonca pricestovali aj tí, čo žijú v zahraničí.

Svoj projekt nám počas festivalu v Záhrade predstavili aj Karol Končok a Šimon Gajdoš (na fotografii vľavo), ktorí na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici premenili nevyyužívanú miestnosť na učebňu informatiky s možnosťou používať tam 3D tlačiarne. Pripravili k tomu dokonca aj metodické materiály pre svojich pedagógov a pedagogičky. Jeden z nich ich prišiel na festival aj podporiť (na fotografii vpravo). A to idú len teraz na vysoké školy! Obaja sa tiež zúčastnili 3. ročníka nášho programu SPOJME HLAVY pre mladých komunitných lídrov a líderky. To, ako ovládajú 3D tlač, nám nakoniec ukázali aj na FESTe Spojme hlavy.

O prezentáciu svojho komunitného projektu sme poprosili aj Naty Baničovú a Tibora Mitra, nerozlučnú dvojicu priateľov z opačných koncov našej republiky. Ona pochádza z Bratislavy, on z Košíc. Ani to im nebráni stretávať sa pravidelne tu i tam, dokonca realizovať spoločne veľmi zaujímavý projekt s peknou myšlienkou. V špeciálnych školách, nateraz v Košiciach, chcú vytvárať krajšie zelené miesta, bylinkové záhrady, pocitové chodníky aj záhony. V jednej košickej škole sa im to už dokonca podarilo. Vďaka tomu, že sa zapojili do nášho programu SPOJME HLAVY, sa im podarilo získať grant na projekt aj od ďalšieho donora. Viac sa o ich projekte dozviete vo videu, ktoré sme s nimi natočili priamo v Košiciach.

3. ročník Spojme hlavy: Naty, Tibor a ich komunitný projekt

Spojili sme hlavy!

Pozrite si ďalšie zábery a zostrih z nášho podujatia FEST Spojme hlavy s krátkym slovným komentárom našich kolegov k tomu, o čom vlastne náš vzdelávací program SPOJME HLAVY bol. Takmer stovka mladých ľudí, s ktorými sme tvorili ich komunitné projekty po celom Slovensku, nás za tie tri roky presvedčila, že táto krajina má nádej na lepšiu budúcnosť a správu vecí verejných. Držíme im v tom palce.

Posledné stretnutie

S festivalom sme spojili aj naše vôbec posledné víkendové stretnutie s našimi 33 mladými komunitnými lídrami a líderkami zo všetkých troch ročníkov programu Spojme hlavy. Pridali sa k nám aj niektorí z mentorov a mentoriek, ktorí mladých ľudí sprevádzali pri realizácii ich komunitných projektov. Okrem toho, že sme si pre nich pripravili pár zábavných spoločných aktivít v skupine a odovzdali sme im diplomy, nám niektorí účastníci a účastníčky 3. ročníka odprezentovali svoje projekty naživo, pridalo sa k nim aj pár absolventov a absolventiek z prvých dvoch ročníkov. Tí nás informovali o aktuálnom stave svojich pôvodných projektov, ich prípadnom rozvoji a o svojich ďalších plánoch. Cieľom tohto posledného stretnutia bolo týchto mladých ľudí prepojiť, zosieťovať a to sa zrejme podarilo. Niektorí odchádzali z Banskej Bystrice so spoločnými fundraisingovými či marketingovými plánmi. Veľmi im na ich ceste držíme palce.


Vzdelávací program SPOJME HLAVY realizujeme v rámci projektu Mladí komunitní lídri. Projekt Mladí komunitní lídri je podporený z programu ACF –Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

Aj Komunálna poisťovňa finančne podporila realizáciu komunitných projektov mladých lídrov zapojených do programu Spojme hlavy.